חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ט

  הביולוגיה של החוויה: נקודת המפגש בין נוירו-ביולוגיה, פסיכולוגיה, ופילוסופיה של ה
  The Biology of Experiencing: A Meeting Point between Neurobiology Psychology &  
0659-2152-01
מדעי הרוח | היסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות
סמ'  א'1000-1400112 כיתות דן דודסמינר פרופ יבלונקה חוה
דרישות קדם   רשימת התפוצה  
ש"ס:  4.0

סילבוס מקוצר

בקורס נדון בגישות נטורליסטיות-אבולוציוניות לחקר התודעה (היכולת לחוות כאב ורעב, לראות צבעים וצורות, וכו') מאז המאה ה19 ועד היום. בחלק הראשון של הסמינר נעמיק בגישות של חוקרים שהשתמשו בנקודת מבט אבולוציוניות לחקר התודעה. –  למרק, ספנסר, דרווין, וויליאם ג'ימס. נבדוק כיצד הודרה התודעה  מחקר ההתנהגות בתחילת המאה העשרים, בעקר, אך לא רק, כתוצאה משליטת הביהביוריזם בפסיכולוגיה, וכיצד חזרה  התודעה להיות  מושא לגיטימי למחקר מדעי בשלהי המאה ה20. בחלק השני של הקורס נדון בגישות נוירו-ביולוגיות לחקר התודעה משנות ה70 של המאה העשרים ועד היום, נשווה ביניהן, וננסה למצות את המשותף להן. בחלק השלישי של הסמינר נדון בגישות של פילוסופים הבקיאים במחקרים נוירו-ביולוגיים, וננסה להבין כיצד הם מבינים את תופעת החוויה הסובייקטיבית. האם זוהי "בעיה קשה" שאין המדע כפי שאנו מכירים אותו מסוגל לתת לה פתרון, כפי שמציע הפילוסוף דוד צ'למרס? או שמא  המסתורין של יכולת החוויה אינו אלא חזיון שווא, כפי שמציע הפילוסוף דניאל דנט?  נדון בגישתם הנטורליסטית של פילוסופים של הנפש כמו ג'ון סרל ובתפישות המעגנות את החוויה בגוף ולא במוח בלבד. נסיים  את הקורס בניסיון ליישם את הגישה לחקר מוצא החיים, אשר הוכיחה את עצמה כפוריה ביותר, לחקר התודעה.

 

נושאי  13 שבועות הקורס:

 1. מסגרת מתודולוגית-תיאורטית המבוססת על חקר מפנים אבולוציוניים (evolutionary transitions). יתרונותיה של גישה זו לחקר מפנים טלאולוגיים כדוגמת המפנה לחיים, לחוויה ולרציונליות.
 2. רקע היסטורי I. גישות נטורליסטיות לחקר הנפש.  האסוציוניסטים ולמארק על חקר הנפש.
 3. רקע היסטורי II.  ספנסר ודרווין על עקרונות הפסיכולוגיה והאבולוציה של הנפש.
 4. מעקרונות הפסיכולוגיה של וילאם ג'ימס ועד המהפכה הקוגניטיבית.
 5. הנוירוביולוגיה של התודעה I.
 6. הנוירוביולוגיה של התודעה II.
 7. גישות פילוסופיות נטורליסטיות I:  האבחנה בין ידע גוף-ראשון וגוף-שלישי; סיבתיות מנטלית.
 8. גישות פילוסופיות נטורליסטיות II: העצמי (self)
 9. גישות פילוסופיות נטורליסטיות III: הפונקציה של הנפש?
 10. נפשם של בעלי החיים I:  בני אדם ויונקים
 11. נפשם של בעלי החיים II: כל בעלי החוליות וחלק מחסרי החוליות
 12. גישת המפנה האבולוציוני
 13. דיון

 

מקורות ביבליוגרפיים: פרקים 1-5  של הספר "האבולוציה של הנפש המרגישה: למידה ומקורות התודעה"  שנכתב על ידי שמעונה גינצבורג וחוה יבלונקה והעומד לצאת לאור בהוצאת MIT PRESS.  לכל אחד מהפרקים מצורפת רשימה ביבליוגרפית מפורטת.

דרישות הסמינר: אין דרישות מוקדמות. חובה להשתתף בשעורים ולהציג מאמר (30 דקות הרצאה).  ציון יינתן על סמך רפרט (דיון ב 5 מאמרים או ספר, עד 10,000 מילים) או סמינר מחקר (עד 30,000 מילים, דיון מעמיק באחד מהנושאים שנידונו בקורס).

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת 1