חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ז

  מיכה יוסף ברדיצ'בסקי, רישומו ונוכחותו
  Micha Yosef Berdichevsky, his Imprint and his Presence  
0680-3265-01
מדעי הרוח | ספרות
סמ'  ב'1800-2000307 גילמןשיעור פרופ הולצמן אבנר
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר

סיפוריו של מיכה יוסף ברדיצ'בסקי (1921-1865) ניצבים בפתחה של הספרות העברית המודרנית כתופעה ייחודית ומסעירה. דמויותיהם חידתיות, אווירתם ארכאית, לשונם תמציתית ודחוסה והם רוויים ארמזים לכל רבדיה של התרבות היהודית. ההשקפה המונחת ביסודם מעניקה משקל רב לכוחות מסתורין על-טבעיים, מאמינה בגורל גזור מראש ומקבלת באופן טבעי את נוכחותם של מיתוסים קדומים כישויות מוחשיות הפועלות בעולם המתואר. מתחת לפני השטח רוחשים בהם יצרים עזים, שמימושם כרוך בחטאים ובעבירות על איסורים חברתיים ומיניים. כל זה הוא חלק ממגמת-העל שהדריכה את ברדיצ'בסקי בתחומי עשייתו השונים, והיא: החתירה לתהות על קנקנם של כוחות החיים הגנוזים מתחת למעטה הרוחני של החיים היהודיים בגולה. "היינו יהודים, אבל גם בני בשר ודם, ועם כל מה שמשמע בזה", מצהיר המספר בפתח הסיפור "פרה אדומה", ודבריו עשויים לשמש מוטו לכלל יצירתו של הסופר.

מטרת הקורס הזה לתהות על נוכחותו הנמשכת של ברדיצ'בסקי בספרות העברית ולסמן את נתיבי השתלשלותה. לאחר פרק המבוא, שיציג קווי מיתאר להכרת הפואטיקה של ברדיצ'בסקי, יידונו מעגלי השפעתו האסתטית והרעיונית הנמשכים בתרבות העברית והישראלית במשך רוב המאה העשרים. בין הסוגיות שיועלו בשעורים: נוכחותו המאסיבית והמאתגרת של ברדיצ'בסקי בעולמם של הסופרים בני תקופתו; ברדיצ'בסקי כאב-מייסד של הסיפורת העברית האקספרסיוניסטית; ברדיצ'בסקי כאחד מאבותיו של הרעיון הכנעני; ברדיצ'בסקי כאב קדמון בעולמם של סופרי דור המדינה; ברדיצ'בסקי כאחד ממכונניה של הזהות היהודית החילונית בימיו ובימינו.

נוכחות סדירה בשיעורים.
Course description
Micha Yosef Berdichevsky is often thought of as the father of modern Hebrew fiction, the writer who most impressively broke with the tradition of the Enlightenment period. His stories demonstrate the gaping chasm between the certainty of traditional Judaism and the divided consciousness of his generation. The extraordinary intensity of identity crises in Berdichevsky’s fiction derives from the  profound synthesis of the autobiographical and the historic, both his own life experiences and those of his contemporaries at large find their way into these important early works.
This course will explore the persistent presence of Berdichevsky in the world of modern Hebrew literature. Among the issues discussed: the challenge he posed for his contemporaries; Berdichevsky as a founding father of Expressionist Hebrew fiction; Berdichevsky as a forefather of the 'Canaanite' idea; Berdichevsky as an ancestor of the 'Statehood Generation' in Isaraeli literature; Berdichevsky as a precursor of secular Judaism.

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת