חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ז

  מבוא לתיאוריות של הרומן
  Introduction to the Theory of the Novel  
0680-2112-01
מדעי הרוח | ספרות
סמ'  א'1200-1400278 גילמןשיעור ד"ר לובין אורלי
סמ'  א'1200-1400278 גילמןשיעור
ש"ס:  4.0

סילבוס מקוצר

סוגת הרומן "נולדה" באמצע המאה ה-18 – או התפתחה לאיטה מאז המאה הראשונה לספירה. היא התחילה באנגליה – או ברומי עם ה"סטיריקון" של פטרוניוס, או בצרפת, או באיטליה עם ה"דקאמרון" של בוקאצ'ו. והיא התפשטה בכל ארצות אירופה, באמריקה הצפונית, בכל יבשת אמריקה ובקולוניות באפריקה ובדרום מזרח אסיה – והשתנתה מאסופת סיפורים עם סיפור מסגרת לרומן הפסיכולוגי הראשון בצרפת של המאה ה-17, "הנסיכה דה קלוו" של מאדאם דה לה פאייט לרומן המכתבים, כמו "יחסים מסוכנים", ולרומן היומן כמו "רובינזון קרוזו" בראשית המאה ה-18 לרומן הריאליסטי שהשתלט על אנגליה (עם ג'יין אוסטן), צרפת (עם גוסטאב פלובר), רוסיה (עם טולסטוי) ואמריקה (עם הות'ורן) במאה ה-19 לרומן זרם התודעה (של וירג'יניה וולף) של ראשית המאה ה-20 ול"רומן החדש" המקביל בצרפת. הקורס יעסוק בשאלות של אבולוציה ז'אנרית לעומת רבולוציה של ז'אנר חדש; בתנאים ובנסיבות שהביאו לעליית הרומן הריאליסטי ובמאפיינים שלו; ובסיבות להשתנות שלו במאה ה-20 ואילך. יידונו נושאים מגדריים, של תרבות פופולרית ושל עיבודים למדיה ויזואליים; ותחומי מחקר חדשים כמו "ספרות עולם" והגישות השונות בתוכה להסבר להתפשטות ז'אנרים בעולם.

מטרת הקורס לגעת במספר גדול של גישות תיאורטיות להבנת הסוגיות האלה (למשל גישה מארקסיסטית, פמיניסטית, קווירית,ניו-היסטוריציסטית ושל "ספרות השוואתית" לעומת "ספרות עולם"), תוך כדי קריאה של רומנים נבחרים (ואולי גם סרט או שניים).

נוכחות חובה.
Course description

The course will follow a variety of theoretical approaches to the “Rise of the Novel” – was it an evolutionary process, or a revolutionary event? What were the changes this genre went through – especially as it evolved, or as of the Realist novel into the 20th and 21st centuries? Readings will include Marxist, Feminist, Queer, New Historicist and Comparative Literature vs World Literature theories; major novels, and cinematic adaptations.

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת