חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ו

  הפרינג' המדעי
  Scientific Fringe                                                                                    
0659-2212-01
מדעי הרוח | היסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות
סמ'  ב'1200-1600260גילמן - מדעי הרוחסמינר ד"ר לם אהוד
ש"ס:  4.0

סילבוס מקוצר
סילבוס:
 
מה ההבדל (אם בכלל) בין מדע, פסאודו-מדע, מחלוקת מדעית, תיאוריית קונספירציה, וזיוף תוצאות מדעיות? מה ההבדל בין שקר, הטעיה, ומניפולציה? מה ההבדל בין הבניה חברתית של ידע והבניה חברתית של בערות? מה ההיסטוריה של המנגוננים של הקהילה המדעית ליצירת אמון בעובדה מדעית חדשה, ומה הקשר של המבנים הללו למבנה החברתי/פוליטי של החברה שבתוכה המדע פועל?
הסמינר יעסוק במקרים מרכזיים של זיוף תוצאות, ניסויים שלא ניתן לחזור עליהם, הטיות חברתיות ופוליטיות, ותעלולים מדעיים. נבחין בין טעויות, זיופים מכוונים, והטיות המכוונות על ידי גורמים אינטרסנטיים ומן הצד השני "בלופים" ו hoaxes.  דרך המקרים "החריגים" נדבר על מתודולוגיה מדעית, על מנגנוני התיקון-העצמי שיש לקהילה המדעית, ועל הסטנדרטיים המתודלוגיים והאתיים במדע היום. נעשה היכרות עם כמה מהסקנדלים העכשווים, ונדון במוסדות קיימים ובמוסדות חדשים האמונים על scientific integrity בארץ ובעולם וכיצד מתנהלים הליכים משפטיים ושיפוטיים כאשר מתעורר  חשד להתנהלות מדעית לא תקינה.
 
 
בין הדוגמאות שנדבר עליהן: המאבק "המדעי" של חברות הטבק נגד הנזקים של עישון והתחממות גלובלית, המחלוקות לגבי הנזק האפשרי של חיסונים, מחקרי התאומים על תורשתיות של אינטליגנציה, מחלות "מומצאות" והמדיקליזציה של החברה,  ועוד.
 
נדון במתודולוגיה מדעית, בשיטות לבניית ניסויים ובמיוחד באסכולה במחקר הרפואי המכונה Evidence Based Medcine. וכן מחקר בתעשיית התרופות.
 
עד כמה שניתן נדבר על שערוריות מדעיות שיחשפו במהלך הסמסטר.
 
Scientific Fringe
The seminar is devoted to a philosophical, historical and sociological discussion of famous and not so famous cases of scientific blunders, fraud, bias and hoaxes. Through the discussion of these "exceptional cases" we will discuss scientific methodology, error-correcting social institutions, and experimental and ethical standards.
Examples case studies: Tabboco and cancer, twin studies in genetics, invented diseases etc.
Methodological issues: experimental desigm (blind experiments, randomized controlled trials), statistical tests and their meaning, model selection.
As far as possible we will discuss cases of scientific misconduct uncvered during the semester.
 
 
קבלת קרדיט:
דרישות לקבלת נקודות זכות: הצגת שני רפרטים בכיתה; מציאת דוגמה עכשווית והצגתה.

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת