חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ו

  חיות בסרט
  True Lies:"The New Woman" in Contemporary Cinema                                                     
0607-5402-01
מדעי הרוח
סמ'  ב'1600-1800282גילמן - מדעי הרוחשיעור ד"ר הלפרן רוני
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר
מהן האפשרויות שכותבת הוליווד לנשים על המסך (ובעולם)?
בסרט 'מועדון האקסיות' (1996) מסבירה גולדי הון למנתח הפלסטי שלה: "ישנם רק שלושה גילאים אפשריים לאישה בהוליווד: הבייב, התובעת המחוזית, ו(לנהוג את) מיס דייזי."
הסרט הזה הוא אחד משורה ארוכה של סרטים שנוצרו בשני העשורים האחרונים והמתכתבים בצורה גלויה או סמויה עם הרעיונות של הגל השני של הפמיניזם. אלה סרטים שמבקשים להציג במרכזם דילמות הנוגעות לזהות נשית ולאפשרויות הכתובות לה בעולם המאורגן ברובו (עדיין) עפ"י עולם הערכים המסורתי. השיעור יבקש לחקור את האופן שבו מתמודדת הוליווד עם סוגיית 'האישה החדשה' – זו שפועלת במרחב ובאקלים של הרעיונות הפמיניסטיים (ובשוליו נתהה לעיתים כיצד נידונות שאלות אלה בסרטים עצמאיים ואירופאים).
בין השאלות שנבקש לבחון:
מהו מאגר הדימויים שדרכו מסופר סיפור הכניסה הנשית לזירה הגברית, כיצד מוצג הגוף הנשי כמושא לתשוקה וכמקור לאימה עבור הגיבור הגברי? מהם מופעיה ומשמעויותיה של האישה הפטאלית העכשווית, מהן המשמעויות האצורות בנרטיב הרומנטי וכיצד הוא מסופר מנקודת מבט נשית, כיצד מוצגים היעדים הנשיים המסורתיים כאימהות ומשפחה, מהם תכניו ובעיקר אפשרויותיו של ציר הקשר הבין- נשי (משושלת נשית ועד לחברות נשית)?
 
 
תנאי קדם: אין.
 
דרישות הקורס: נוכחות, קריאה וצפייה עצמאית משיעור לשיעור.
 
מרכיבי הציון הסופי: עבודה מסכמת.

 
Course description
"There are only three ages for women in Hollywood: babe, district attorney and Driving Miss Daisy" (Goldie Hawn in The First Wives Club).
How has the 'new Hollywood' responded to the 'new woman'? During the course we will investigate contemporary cinema's ambivalent and complex relationship with gender and sexual identities in the wake of feminism.

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת