חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ה

  הבודהיזם הטנטרי ותרבויות אסיה
   
0687-4455-01
מדעי הרוח | לימודי מזרח אסיה
סמ'  א'1400-1800101כיתות דן-דודסמינר פרופ שחר מאיר
ש"ס:  4.0

סילבוס מקוצר
הבודהיזם הטנטרי (הידוע גם כבודהיזם האיזוטרי) מילא תפקיד מרכזי בקשרים הדתיים והתרבותיים בין הציביליזציות האסיתיות השונות. התנועה הטנטרית שמשותפת הייתה הן להינדואיזם והן לבודהיזם שמשה ככלי שהפיץ את הישגי התרבות, הספרות, והמיתולוגיה ההודית לכל רחבי אסיה. הטנטרה התבססה כתנועה הבודהיסטית המרכזית בטיבט, ונודעה לה השפעה עצומה על סין, על מרכז אסיה, על קוריאה, ועל יפן (שם התמסדה באסכולות הטנדאי והשינגון).
בסמינר אינטר-דיסציפלינארי זה נבחן את הבודהיזם הטנטרי הן מנקודת מבט דתית (מבחינת מאפייניו הפולחניים, המיתולוגיים, והתיאולוגיים), והן מנקודת מבט תרבותית: ככלי שהפיץ את התרבות ההודית לכל רחבי אסיה. בהקשר זה נדון בקשרים התרבותיים בין הציבליזציות האסיתיות השונות, תוך שאנו מתבססים על מגוון רחב של מקורות כתובים כמו גם על יצירות אמנות וויזואליות.
הערה: הסמינר יהיה פתוח לתלמידי תואר ראשון מצטיינים באישור המרצה.
Course description
Tantric Buddhism

The Tantric movement that originated in India around the middle of the first millennium CE, had had a tremendous impact on Asian civilization at large. Tantric Buddhism (also known as Esoteric Buddhism) crossed the boundaries between Hinduism and Buddhism, influencing all forms of Indian religion and culture. The Tantric movement became the dominant form of Buddhism in Tibet, and it exerted great influence on China as well as Japan (where it was institutionalized in the form of the Shingon and Tendai Buddhist sects). This seminar we will examine the impact of Tantric Buddhism on the civilizations of India, Tibet, China, and Japan. The seminar will employ a wide range of materials including Buddhist scriptures and works of visual art.

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת