חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ה

  הודו בעולם העתיק
  India in the Ancient World                                                                           
0687-2120-01
מדעי הרוח | לימודי מזרח אסיה
סמ'  א'1600-1800282גילמן - מדעי הרוחשיעור ד"ר למפרט חן
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר
הודו בעולם העתיק
 
 התרבויות של הודו וסין הן מהעתיקות שבתרבויות עולם. במובנים רבים וחשובים מנע המרחק הגיאוגרפי את האפשרות של אנשי אירופה להכירן, עד לתקופות מאוחרות יותר בהיסטוריה. מסתבר כי הבורות ביחס להודו וסין לא רק שלא מנעה, אלא אף סייעה להתפתחותם של דימויים, פנטסיות, אגדות ודעות – קדומות בעולם האירופי הקדום. הדמיון התרבותי הפעיל, של אנשי יוון העתיקה, רומי ואירופה הנוצרית המוקדמת, קבע את מושג "המזרח" כמייצג עולם אקזוטי, אחר מרוחק ושונה.
במהלך הקורס נעשה הכרות עם עולם הדימויים של אירופה הקדומה ביחס להודו וסין, וננסה לעשות שני דברים: האחד, לבחון באיזה מידה, אם בכלל, יש קשר בין הדמויים שצמחו באירופה לבין ההתרחשויות ההיסטוריות בציוויליזציות העתיקות של סין והודו; והשני, לבחון באיזו מידה יצרו דימויים עתיקים אלו, את הבסיס להתייחסויות המודרניות אל "המזרח", ובמובנים מסוימים נוכחותם מורגשת בתודעתנו גם היום.
 
Course description
India in the Ancient World
 
The cultures of India and China are among the world’s oldest. In many important aspects, geographical distance had prevented classical Europe from knowing those cultures until much later in history. However, ignorance regarding India and China not only prevented but in fact encouraged images, fantasies, legends, and prejudices in the classical European world. The active cultural imaginations of ancient Greece, Rome, and early Christian Europe established “the East” as a symbol of exoticism, otherness, and dissimilarity.

In this course, we will become acquainted with the early European images of India and China. We will attempt two things: First, to examine to what extent, if at all, those images corresponded with historical events in the ancient civilizations of India and China. Second, to examine the degree to which those ancient images formed the basis for modern views of “the East,” and the ways in which they are felt in our present consciousness.

 
סילבוס מפורט

מדעי הרוח | לימודי מזרח אסיה
0687-2120-01 הודו בעולם העתיק
India in the Ancient World
שנה"ל תשע"ה | סמ'  א' | ד"ר למפרט חן

666סילבוס מפורט/דף מידע
Andrew March. The Idea of China : Essays in Geographic Myth and Theory: (David and Charles, 1974
הדיון הקלאסי של מארש עוסק בעיקר בדימוי של סין, אבל בפרק הראשון מוצגת התפישה העתיקה הכללית של אסיה כאידיאה ומופיעים בו ציטוטים ומובאות מהרודוטוס, היפוקרטס ואריסטו.
 
Wilhelm Halbfass, India and Europe: An Essay in Understanding. Albany, New York: State University of New York Press, 1988.
שוב קלאסיקה, של וויליאם הלבפאס. גם כאן בחלק הראשון מופיע דיון עובדתי בתפישות העתיקות את הודו.
 
Thomas McEvilley,The Shape of Ancient Thought: Comparative Studies in Greek and Indian Philosophies
לבעלי/ות העניין בפילוסופיה והקשר האפשרי (כולל השפעות אפשרויות), בין יוון העתיקה והודו העתיקה – זוהי העבודה המקיפה, המעניינת והחשובה ביותר.
 
הפניות אינטרנט:
כדאי מאוד לצפות בהרצאה של מקאיוולי (הספר האחרון ברשימה לעיל), שבה הוא פורש יריעה רחבה של קשרים אפשריים בין יוון ואירופה להודו (כולל מבט אל אמנות, ארכיטקטורה וכד').
 
סיכום מצוין מספרית קיימברידג' של מרבית הכותבים היווניים המתארים את הודו בעת העתיקה:
 
ציטוטים נבחרים מהרודוטוס
המהבהארטה:                 http://www.sacred-texts.com/hin/maha/index.htm

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת