חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ז

  צילום סטילס במאה ה-21
  Photography in the 21st Century                                                                      
0851-2581-01
אמנויות | חוג לקולנוע וטלוויזיה
סמ'  א'1600-1800212מכסיקו - אומנויותשיעור גב' היימן מיכל
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר

המצלמה, מכשיר שהומצא במאה ה-19 במערב, לא מפסיקה להפתיע ברלוונטיות שלה גם במאה ה-21, היא פורחת, ומהווה פלטפורמה הן להמצאות טכנולוגיות של המצלמות המסורתיות עצמן, הן בשכלול המצלמה בטלפונים סלולאריים, סורקים דיגיטאליים, מצלמות חד פעמיות, אינטרנט, ווידאו, והן ככלי אמנותי/ביקורתי/חברתי פורץ גבולות, בתחומי המדיה, בקולנוע ובאמנות. אחת התוצאות המרתקות של ההתפתחות הטכנולוגית במצלמות המאה ה-21 היא שאין הפרדה יותר בין וידיאו וסטילס, וכך אפשרות הזליגה ביניהם באותה מצלמה, וההבנה של הדומה והשונה מאפשרים באמצעות ידע מגוון, ניצול מרבי של המצלמות, בידי צלמים, קולנוענים, אמנים, מתעדים, ופעילים במדיה.

לצד כל אלה, נסקור בקורס תהליכים היסטוריים ותרבותיים בתולדות הצילום (ז'אנרים שונים כמו צילום מבויים, דיוקן, תיעודי, ועוד), נעסוק ביחסים בין הדימוי הצילומי ושפה, בין הדימוי הצילומי לסיפור ואפשרות הבניית נרטיבים שונים, נושאים כמו אמת ובדיה, יומנים אישיים, ארכיון, זמן, תאורה, ועוד. באמצעות הרצאות, מצגות וסרטים, נלמד על צלמים וצלמות מרכזיים בארץ ובעולם בתחומי הצילום, גם כאלה המשלבים בעבודתם מדיות חדשות, שאלות של תיעוד וסימולקרה בעידן הדיגיטלי, הדימוי הנע והוידיאו.

סילבוס מפורט

אמנויות | חוג לקולנוע וטלוויזיה
0851-2581-01 צילום סטילס במאה ה-21
Photography in the 21st Century
שנה"ל תשע"ז | סמ'  א' | גב' היימן מיכל

666סילבוס מפורט/דף מידע

צילום סטילס במאה ה-21

סמסטר א' תשע"ז

2 ש"ס

יום ב'   שעות  16:00-18:00 בניין מקסיקו

מיכל היימן

טלפון: 052-8980234    דואר אלקטרוני: michal.heiman@gmail.com

 

שעות קבלה:

לפי תאום טלפוני מראש.

(סוג המסגרת: סדנה)

 

תיאור הקורס:

סדנה מרוכזת מעשית בה התלמידים ידרשו לצלם בסטילס ווידיאו על פי הנחיות שיקבלו.   מטרת הסדנה היא לערוך הכרות עם השפה והאמצעים הקולנועיים העומדים בבסיס השימוש במצלמות העכשוויות המשלבות סטילס ווידיאו. בשנות ה-70 של המאה הקודמת, מדיום הווידאו חבר והסיר לא פעם את ההפרדה בין קולנוע, ווידיאו ואמנות העכשווית. הקולנוע השתמש בצילומי סטילס למרחבי עשייה חדשים כמו סרט "המזח". בשנים האחרונות, טלפונים סלולאריים, סורקים דיגיטאליים, מצלמות חד פעמיות, ובעיקר מצלמות המשלבות באמצעות טכנולוגיות מתקדמות את האפשרות לצילום סטילס ווידאו באותה מצלמה, מעודדים חשיבה שונה וסרטי קולנוע (הן מבוימים והן דוקומנטריים) בהם ניכרת תמורה ביחס לדימוי המצולם ואופן החשיבה על דימויים נעים. תלמידי החוג לקולנוע יחשפו לעשייה מגוונת של צלמי סטילס, אנשי קולנוע ואמנות, נתבונן במגוון רחב של צלמים המחברים את עשייתם הן לסטילס והן לקולנוע ולווידאו, נבחן את השימוש שהאמנות החזותית עושה במצלמת הסטילס והצורות המגוונות החדשות לביטוי באמצעות צילום ולווידאו, ונחשף לטכניקות ורעיונות באמצעות תרגילים אותם נקרין בכיתה, נדון בתרגילים, ונבחן את האפשרויות הטמונות בעשיות חדשות אלה, כמו גם שדה הצילום שהפך למורכב ורב משתתפים בתוך כוחות טכנולוגיים ורשתות חברתיות. לבסוף, נחשוב על תרגילים אלה גם בהקשר אפשרות הופעתם  במרחב הציבורי, הן הקולנועי והן המוזיאלי.

דרישות הקורס

נוכחות, השתתפות בשיעור , צפייה בתרגילים ומשוב, צילום 3  תרגילים, השתתפות בתרגילי סטודנטים נוספים.

מרכיבי הציון הסופי

נוכחות והשתתפות בשיעורים  30% , תרגילים – 70%

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת