חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ט

  יפן בזירה הבינלאומית
  Japan in the International Arena  
0687-2109-01
מדעי הרוח | לימודי מזרח אסיה
סמ'  ב'0800-1000280 גילמןשיעור ד"ר שאול רחל
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר

קורס זה עוסק בחקר ובלימוד הנושאים הקשורים להתפתחות הפוליטיקה, הכלכלה, הביטחון ומדיניות החוץ היפנית מאז תום הכיבוש האמריקאי (1952) ועד היום. נדון בסוגיות שונות של מדיניות חוץ מההיבט ההיסטורי-דיפלומטי, פוליטי-כלכלי, פוליטי-בטחוני ותרבותי-חברתי. דגש יינתן ללימוד הנושאים הקשורים להתפתחות מדיניות החוץ של יפן בקונטקסט האזורי והבינלאומי, תוך הדגשת מכלול האילוצים והצרכים הפוליטיים הפנימיים של יפן.

נדון בשאלות רבות ביניהן: כיצד עקרונות מדיניות החוץ היפנית כפי שגובשו מתום תקופת הכיבוש ועד תום המלחמה הקרה ערוכים להתמודד עם המגמות והשינויים המתרחשים בזירה הבינלאומית כיום? מה טבעה של הדמוקרטיה היפנית בראי הזמן? בפני אילו אתגרים ניצבת כיום בריתה האסטרטגית של יפן עם ארה"ב? מה המשמעות של המשבר הכלכלי העולמי שהתרחש בשנים האחרונות עבור כלכלת יפן? מה טיבעה ומעמדה של כלכלת יפן בזירה הבינלאומית כיום? כיצד מאזן הכוח המתהווה כיום בין שלושת ענקי אסיה, הודו-סין-רוסיה, משפיע על מעמדה של יפן באסיה? מה ניתן ללמוד ממגמות לאומנות פוליטית חברתית יפנית כיום בראי ההיסטורי שלה? אילו השפעות ניכרות על 'החברה האזרחית' היפנית בעקבות אסון פוקושימה 2011?

נוכחות חובה. בסוף הקורס תתקיים בחינה.

Course description

This course explores and analyzes Japan foreign relations and politics since the end of the American occupation (1952) to the present.

Emphasis will be given to the understanding of the different domestic and international political factors behind Japan's foreign, security and energy policy formulation.

Chosen foreign, security and energy policies illustrate decision-making process and particularities.

סילבוס מפורט

מדעי הרוח | לימודי מזרח אסיה
0687-2109-01 יפן בזירה הבינלאומית
Japan in the International Arena
שנה"ל תשע"ט | סמ'  ב' | ד"ר שאול רחל

סילבוס מפורט/דף מידע
לצפייה בסילבוס נא ללחוץ כאן

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת