חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תש"ף

  הפסיכולוגיה של יונג בפרספקטיבה תרבותית
  Jungian Psychology in Cultural Perspective                                                           
0662-2618-01
מדעי הרוח | התכנית הרב-תחומית במדעי הרוח
סמ'  ב'1000-1200307גילמן - מדעי הרוחשיעור ד"ר מזור מעין
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר

תרומתו של קרל גוסטב יונג להבנת נפש האדם עשתה אותו הוגה מוביל ומרכזי בפסיכולוגיה האנליטית. יונג פיתח את הרעיון של הלא-מודע הקולקטיבי ושל ארכיטיפים המתפקדים כמודלים הממלאים בתוכן את עולמנו המנטאלי, ופיתח את המושגים "אקסטרוברטיות" ו"אינטרוברטיות". מחקריו על האופן שבו אנו חושבים, על אינסטינקטים, על רגשות ועל מקורם של חלומות ומשמעותם, הותירו חותם עמוק ונרחב על הפסיכולוגיה ועל התרבות המערבית בכלל.

בקורס נתוודע אל חייו ואל עבודתו של יונג, ואל הרעיונות שפיתח והפכו לאבני דרך בניסיון להבין את נפש האדם ואת ההתנהגות האנושית. נבחן את ההשקפה של יונג על מבנה הנפש, ונכיר גם את רעיונותיו על הדת, על תורת הנסתר, על אלכימיה ועל תפישה על-חושית, שחלקם שנוי במחלוקת. כמו כן, נראה כיצד התיאוריה שפיתח יונג עשויה להיות שימושית גם בחקר הספרות והתרבות.

הלימוד בקורס מלווה בכתיבת יומן מסע אישי המלווה את החוויות שלכם מתהליך הלמידה וממחשבות על התכנים שנלמדו בקורס. כמה מהתובנות שיעלו מהיומן האישי ישמשו אתכם לכתיבת מטלות הקורס תוך התבססות גם על ספרות המחקר. בסך הכול תתבקשו להגיש שלוש מטלות שעליהן יינתן ציון. הקורס יסתיים בשיעור האחרון עם הגשת העבודה האחרונה.

דרישות הקורס

  1. נוכחות מלאה בשיעורים
  2. קריאה משיעור לשיעור
  3. כתיבת יומן מסע אישי
  4. שלוש עבודות להגשה במהלך הסמסטר

אופן סיום הקורס: ראה/י  לוח בחינות בידיעון התכנית

Course description

Carl Gustav Jung's contribution to the understanding of the human psyche marks him as a leading figure in analytic psychology. Jung developed the idea of the collective unconscious and of archetypes – the models that fill our mental world with content, as well as the concepts of extroversion and introversion. He researched human thinking, instincts, emotions, and the origin and meaning of dreams, leaving a significant mark on psychology and on Western culture in general.

The course introduces the students to Jung's life and work, and to his ideas, which have become milestones on the way to understanding the human psyche and human behavior. We will investigate Jung's view of the psyche's structure, and explore his often-controversial ideas on religion, the occult, alchemy and extra-sensory perception. We will also look at ways to apply Jung's theory to the study of literature and culture.

 

סילבוס מפורט

מדעי הרוח | התכנית הרב-תחומית במדעי הרוח
0662-2618-01 הפסיכולוגיה של יונג בפרספקטיבה תרבותית
Jungian Psychology in Cultural Perspective
שנה"ל תש"ף | סמ'  ב' | ד"ר מזור מעין

666סילבוס מפורט/דף מידע
לצפייה בסילבוס נא ללחוץ כאן

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת