חיפוש חדש  חזור
מידע אישי לתלמיד

שנה"ל תשע"ז

  תרבות וקוגניציה
  Culture and Cognition                                                                                
0662-1962-01
מדעי הרוח | התכנית הרב-תחומית במדעי הרוח
סמ'  א'1000-1200326גילמן - מדעי הרוחשיעור ד"ר צדקה רונן
ש"ס:  2.0

סילבוס מקוצר
תרבות נוצרת, נצרכת ומופצת על ידי בני אדם. המחקר הקוגניטיבי של התרבות והאמנות מבקש לבחון את האופנים בהם מנגנונינו התפיסתיים, המחשבתיים והרגשיים משפיעים על החוויה התרבותית, ועל האופן בו אנו מגיבים ליצירה התרבותית והאמנותית.
כדי להיטיב להבין את התרבות ואת האמנות שאנו יוצרים ואוהבים, עלינו להבין את הכלים הקוגניטיביים שבאמצעותם היא נוצרת ומתווכת. בין אם המדובר ביצירת אמנות, בדת, ברעיון, במשנה סדורה, בטכנולוגיה, באומנות או במשחק - יצירה אנושית רוכשת את משמעותה התרבותית מאינטראקציה בין אנשים. כדי שתהיה ליצירה משמעות תרבותית, כדי שהיא תהיה בעלת השפעה ולאורך זמן, הרי שהיא חייבת להתאים לא רק לכלים הקוגניטיביים של יוצריה אלא גם לאלו של קהלה. קהל זה הוא שצורך אותה, מתייחס אליה, משמר אותה, מעבד אותה ומפיץ אותה. המחקר הקוגניטיבי של התרבות מבקש לשפוך אור על האופן שבו היצירה התרבותית והאמנותית מתקשרת עם הקהל שלה, ועל האופן בו מתפתחת תרבות.
הקורס יציג את הגישה הקוגניטיבית לתרבות, יבהיר את המסגרת המושגית שלה, ויעסוק בדוגמאות מתחומים רבים ומגוונים של יצירה תרבותית ואמנותית כדי להמחיש את האופן בו מסייעת לנו גישה זו להבין תחומים אלה. הקורס ילווה בדוגמאות ממיטב היצירה האמנותית והתרבותית. 

נוכחות חובה.

אופן סיום הקורס: ראה/י לוח בחינות/עבודות בידיעון התכנית. 
 
Course description
Culture is based on human interaction. Works of art, ideas, technologies or games – these and other cultural products are not just formed by people, but are also consumed, referred to, preserved and distributed by people. To be meaningful and cast impact overtime, works of art and other cultural products must therefore fit the perceptual, cognitive and emotional mechanisms of their creators and of their audience. It is this audience who responds to it, mediates it and transmits it further. The cognitive study of culture wishes to understand culture by looking into the cognitive processes involved in cultural and artistic exchanges.
This course presents the cognitive approach to culture, demonstrates how various forms of art and culture communicate with their audience and offers a novel understanding of the way culture develops

להצהרת הנגישות


אוניברסיטת ת