שחקן-במאיסגור חלון | הדפסה

ברבן זאב Baraban Ze`ev (1897-1974)

מספר קטלוגי: 30.2.10
שחקן, במאי וחבר הנהלה בתאטרון האהל (1925-1969). נולד בפולין, בגליציה, ברוהטין. למד משחק בסטודיה דרמטית. עלה לארץ ישראל עם תנועת הצופים הציונית - השומר ב-1920. ב-1914 נמלט עם הוריו לוינה מפחד הפלישה הרוסית. ב-1917 גויס לצבא האוסטרי. ב- 1918 חזר עם הוריו לרוהטין, ייסד שם את קן - השומר הצעיר ועמד בראשו. בארץ ישראל היה פועל בייבוש ביצות, סלילת כבישים ועבודות בנין. נמנה עם מייסדי קיבוץ מרחביה. נתקבל לתאטרון האהל ב-1925. היה חבר בהגנה מ-1929. היה אחד מטובי הקריינים בארץ והרבה בהופעות קריאה אמנותית ונשפי מערכונים עם שחקנית האהל ורעייתו – דבורה קסטלניץ בארועים חגיגיים, ברחבי הארץ ובארצות הברית. היה מדריך בחוגים דרמטיים וביים הצגות רבות בתנועות נוער ובבתי ספר. בתחילת שנות החמישים, נשלח מטעם תאטרון אהל לארצות הברית להשתלם בבימוי. משחזר ארצה מיעט לשחק והתרכז בבימוי. נפטר בגיל 77. הניח אחריו רעיה, שחקנית האהל - דבורה קסטלנץ, בת - יעל, הנשואה למלחין הצרפתי מישל קולומבייה, נכד – דוד, ונכדה – אגאת.
שיחק בתאטרונים
האהל ועוד.
שיחק בהצגות
יעקב ורחל, ירמיהו, ר.או.אר, בשפל, הרופא על פרשת דרכים, אהבה ומרמה, שורשים עמוקים, יוהנה הקדושה, בר כוכבא, בנימין ד'יזרעאלי, האחים אשכנזי, דרך במדבר, המלך ליר, שבתי צבי ועוד.
ביים בתאטרונים
האהל ועוד.
ביים את ההצגות
הבן יקיר לי (1951), צריפים וירח, העיירה הזאת, סוף העולם, גם זו לטובה, הנערה והכושי, חבורה על התמזה, העיר הזאת, הדגן הוא ירוק, כוכב השחר, אסירה מס' 72, השבת השחורה, בלי עין הרע, קשר דם, הידעת את נתיב החלב, המבשר, המשטרה, שניים ימין שניים שמאל (1965).

מתוך: מדריך מאה שנה לתאטרון העברי
מאת שמעון לב-ארי
כל הזכויות שמורות למחבר
אתר אינטרנט של המילא"ה