במאיסגור חלון | הדפסה

שך לאונרד Sakh Leonard (1918-1996)

מספר קטלוגי: 26.4.2
במאי. נולד בדרום אפריקה, בקייפטאון, למשפחה ממוצא ליטאי. למד משפטים, היסטוריה ותאטרון. שירת כקצין בחיל הים של דרום אפריקה במלחמת העולם השנייה. החל את הקריירה התאטרונית שלו ב-1948, בתאטרון בדרום אפריקה. באותה שנה ייצג את ארצו בכנס בינלאומי לתאטרון בפראג, והוא נמנה עם החותמים על האמנה לייסוד המכון הבינלאומי לתאטרון – האיי.תי.איי. לאונרד שך נמנה גם עם מייסדי התאטרון הלאומי של דרום אפריקה. נחשב לבמאי הראשון שליהק שחקנים שחורים בהפקותיו. עלה לישראל ב-1964, והתיישב ביפו העתיקה. במשך כעשור, ביים בישראל עשרים הצגות. ביים יותר ממאה הצגות בארצו, בישראל וברחבי העולם. נפטר לאחר מחלה קשה בגיל 78. הניח אחריו אח, בדרום אפריקה.
ביים בתאטרונים
הקאמרי, הבימה, בימות, גיורא גודיק, העירוני חיפה, זווית, התזמורת הפילהרמונית, התזמורת הקאמרית הישראלית, פסטיבל ישראל ועוד.
ביים את ההצגות
לאחר הנפילה (הצגה ראשונה שביים בישראל בהזמנת התאטרון הקאמרי 1965), פרפרים הם חופשיים, פרשת אופנהיימר, מסיבת יום הולדת, הביתה, מרי מרי, הדה גאבלר, מלון פלאזה, הרפתקה בקרקס, רק אתמול, דרייפוס, פעם בשנה, המרפסת, נידוני אלטונה, אחרי הנפילה, חליל הקסמים, המריונטות של דון פדרו, מצדה, טיול בין העצים (1989) ועוד.

מתוך: מדריך מאה שנה לתאטרון העברי
מאת שמעון לב-ארי
כל הזכויות שמורות למחבר
אתר אינטרנט של המילא"ה