שחקןסגור חלון | הדפסה

רחמימוב (רחמים) יצחקיצקו Rahamimov Itzhak (1932-1973)

מספר קטלוגי: 22.1.1

שחקן ואמרגן. נולד בבולגריה, בביקוסונדיל. עלה לישראל ב-1948, במסגרת עליית הנוער ושהה בקיבוץ עין גב. עזב את הקיבוץ וחי ברמלה, בטבריה ועוד, ועסק בעבודות מזדמנות. בסופו של דבר התיישב ביפו. בהיותו פציפיסט, לא גוייס לשרות צבאי. מעולם לא למד משחק. שיחק בהצגות ובסרטים, והיה שחקן מוערך בקהיליית השחקנים ומבקרי התאטרון בישראל. כאמרגן הריץ את ההצגות: תוכנית א' של התרנגולים (למעשה היה ה"מגלה" הראשון שלהם), הוא והיא (תוכניתם של אריק לביא ושושיק שני), הנסיכה האמריקאית, הצגות לילדים ועוד. כמו כן ייבא ארצה מארצות חוץ כוכבי זמר ועוד.

כך כתבו עליו מבקרי תאטרון בביקורות שכתבו על תפקידו בהצגת הקאמרי – הן לא תקחהו עמך (1972), אחד מתפקידיו האחרונים, שגילם לפני מותו הפתאומי:

..."ואיצקו רחמימוב, בתפקיד משני, הוכיח שוב איך אפשר לעמוד במרכז תשומת לבו של הצופה, מבלי לעמוד במרכז הבמה"... (נחמן בן-עמי, מעריב, 10 בינואר 1972).

..."השחקנים הבוגרים כגון רחל מרכוס, אברהם בן-יוסף, נתן כוגן, בטי סגל ויהודה פוקס, ממלאים את תפקידיהם בליטוש ובבטחון מקצועיים; ואיצקו רחמימוב מצליח לפעמים לגנוב את ההצגה אפילו מהם"... (בועז עברון, ידיעות אחרונות, 10 בינואר, 1972).

..."נהנינו גם ממשחקו של איצקו רחמימוב, המגלה גם הפעם נוכחות בימתית יוצאת מן הכלל. מה חבל ששחקן מצויין זה אינו זוכה אף פעם לתפקיד של ממש ונאלץ להסתפק בפירורים שנופלים משולחנם הדשן של אחרים"... (ד"ר אמיל פוירשטיין, הצופה, 11 בפברואר 1972). וכך כתב עליו - נסים אלוני, עם הצגת - נפוליאון חי או מת, בתאטרון הקאמרי (1979): "איצקו רחמימוב, שנפטר ב-1973, שיחק במחזה זה, בהפקה הקודמת (בימות 1970), את תפקידו של דון בריגלה. הוא אמר לי שהוא מוכן לשחק כל תפקיד, אפילו קטן, אך אינו רןאה את עצמו מתאים לתפקיד ראשי. הוא היה איש תמהוני, בעל פנים מחודדות, יפות, עסוק בעסקים שונים ומשונים"...

יצקו רחמימוב נפטר, באופן פתאומי, בחדר האיפור שלו בתאטרון הקאמרי, בתחילתה של מלחמת יום הכיפורים, בגיל 41. הניח אחריו רעיה – מדלן, ושני בנים: שמוליק וירון.

שיחק בתאטרונים
האהל, להקת פיטר פריי, תאטרון האופרטה, בימת השחקנים, הקאמרי, בימות, העירוני חיפה ועוד.
שיחק בהצגות
הפואמה הפדגוגית (האהל 1957), האוזן הפרטית והעין הציבורית, הרוזנת מריצה, רוחות, על עכברים ואנשים, ספור אוריה, טלמכוס קליי, כל יום אותו סיפור, אלפי, שעיר אחד לעזאזל, איש הקרח בא, שירת הברבור, סרג'נט מסגרייב, חלום ליל קיץ, הן לא תיקחהו עמך, עזית הכלבה הצנחנית, נפוליאון חי או מת, הן לא תקחהו עמך ועוד.
שיחק בסרטים ובתוכניות טלוויזיה
השוטר אזולאי (1971), פלוך (1972) ועוד.

מתוך: מדריך מאה שנה לתאטרון העברי
מאת שמעון לב-ארי
כל הזכויות שמורות למחבר
אתר אינטרנט של המילא"ה