שחקןסגור חלון | הדפסה

רובינשטיין יהודה Rubinstein Yiehuda (1890-1968)

מספר קטלוגי: 21.3.10

שחקן תאטרון הבימה במוסקבה. נולד ברוסיה. למד בסטודיה דרמטית ברוסיה. עלה לארץ ישראל ב-1928. התחיל לשחק בתאטרון ב-1912 ברוסית וביידיש. מ-1917 שיחק בעברית וביים באגודה הדרמטית, בניקולייב ובאודסה, את ההצגות: לילה בכרם לשמעונוביץ, בין החרבות ליעקב רבינוביץ, הנודד הנצחי לדימוב ועוד. עם חניכיו נמנו: מאיר תאומי, פרידה כרמלית ועוד. בהשפעת שחקנית הבימה – שושנה אביבית, נסע למוסקבה ונתקבל להבימה. צורף לקולקטיב ב-1920. מיד עם הצטרפותו לתאטרון, שיחק בהצגות בתפקידים קטנים, ושימש על פי בחירתו גם בתפקיד מנהלי; הוא היה מנהלם של פועלי הבמה בהבימה. הוא מצא סיפוק רב בצרוף הזה, והעמיד דורות רבים של עובדי-במה. יהודה רובינשטיין נהג לאפיין את עצמו כ:

"רואה ואינו נראה השמח בחלקו".

עלה לארץ ישראל ב-1928. נפטר בגיל 78. הניח אחריו רעיה - בת-ציון רובינשטיין, אף היא הייתה שחקנית הבימה. בת – אביבית, נכד – אמון, ונכדה – עירית. בנם - ברוך-אמון (בובי) רובינשטיין, שנולד בהיות הבימה בארצות הברית (1927), נפל במלחמת העצמאות.

שיחק בהצגות
הדיבוק, היהודי הנצחי, הלילה השניים עשר, כתר דוד, מרד המתים, מסעות בנימין השלישי, שומרים, שידוכים, בגרות, קידוש השם, ארבעה דורות, וורשה, כבלים, אנשי רוסיה, גלוריוס בעל הנס, כתריאלים, אהבת ציון, עלי כנור, מרד המתים, טרטיף, השקיעה, קשה להיות יהודי, ראובני שר היהודים, האדמה הזאת ועוד.

מתוך: מדריך מאה שנה לתאטרון העברי
מאת שמעון לב-ארי
כל הזכויות שמורות למחבר
אתר אינטרנט של המילא"ה