שחקן-במאיסגור חלון | הדפסה

יבין (בינשטוק) נפתלי Yavin Naftali (1936-1972)

מספר קטלוגי: 130.5.1

שחקן, במאי, מחזאי, סופר. נולד בארץ ישראל, בחיפה. בוגר הסטודיו הדרמטי של תאטרון הבימה בהדרכת צבי פרידלנד בתל אביב. למד משחק גם בסדנה בהדרכת הבמאי – היי קיילוס. החל לשחק בגיל בר-מצווה, בתאטרון לילדים ולנוער - במתנו, בניהולו של אליעזר אנסקי. בעל תואר ראשון בספרות ופילוסופיה מטעם אוניברסיטת תל אביב (1965). ובעל תואר שני בתאטרון מאוניברסיטת מנצ'סטר. נפתלי יבין זכה בפרס לעידוד המחזה המקורי, שהעניקה לו המועצה לתרבות ולאמנות, שליד משרד החינוך והתרבות, על מנת לעזור לו בהעלאת מחזהו הראשון - ויעקב איש תם. המחזה נתקבל לרפרטואר של התאטרון הקאמרי, והבמאי המיועד היה - יוסי יזרעאלי. המחזה לא הועלה מעולם. יבין שהיה מתוסכל מאי העלאת המחזה ובעקבות ניסיונות דומים עם תאטרונים ישראליים אחרים, נסע להשתלם באוניברסיטה של מנצ'סטר, באנגליה (1966) בעזרת מלגת מטעם המועצה הבריטית (בריטיש קאונסל). יבין נשאר באנגליה, גם לאחר ההשתלמות, ייסד, יחד עם אחרים, קואופרטיב שחקנים אנגלי, קבוצת - אינטר אקשן. אחר כך ייסד לעצמו מסגרת של תאטרון ניסיוני - התאטרון האחר, שזכה לשם בין לאומי ונפתלי יבין נחשב אחד הכשרונות הבולטים של התאטרון האוונגרדי-ניסיוני באירופה. נפטר ערירי בגיל 36, בנסיבות טרגיות; שתה אלכוהול לאחר נטילת תרופות. הניח אחריו אם – צילה ואח, שהוא מעבד ובמאי - חנן יבין. המחזה היחיד שלו שהועלה בישראל הוא - פלאף, שהועלה בחאן הירושלמי, ארבע שנים לאחר מותו, בבימוי ידידו – הבמאי הלל נאמן (1976). המחזה הועלה גם בתאטרונים שונים בבירות אירופה.

בראיון למשה בן-שאול בעיתון - מעריב (16 באפריל 1970), פרש נפתלי יבין את האני מאמין שלו בתחום התאטרון:

 ..." לחפש, לנסות, לא להעתיק...אפשר לעשות תאטרון עם כסף ובלי כסף. איש לא מת מרעב בחברת השפע שלנו. השאלה היא – מה אתה מוכן להקריב – ועד כמה, על מנת להגיד מה שחשוב לך להגיד...לא יצמח מאומה – אם לא נחפש. בכוחות שלנו, בסגנון שלנו, עם מחזאים שלנו, בתאטרונים המקצועיים והבלתי מקצועיים שלנו...זה קשה. וזה נחוץ. הפשרות הקבועות לא תעזורנה. לא 'חגים של סנדלרים', גם לא קומדיות בולבארד עסיסיות. ואנשינו חוששים להתמודד. חבל ! לחפש, לנסות, לא להעתיק"...

שיחק בתאטרונים
הבימה, סמבטיון, זווית, הוורוד, הקאמרי ועוד.
שיחק בהצגות
טוביה החולב, הביצה, חנה סנש, ניצוץ של משורר, זעקי ארץ אהובה, ברכט על ברכט, האידיוטית, סיפור גן החיות, הסירוב, דבר אלי בוורדים, בואינג בואינג ועוד.
שיחק בסרטים ובתוכניות טלוויזיה
ניני ( 1963) ועוד.
ביבליוגרפיה
יבין, נפתלי, 1976, ילדות ממושכת וקיץ וחורף בעיר אחרת - סיפורים. סימן קריאה, תל אביב. הוצאה מחודשת של הספר, בסדרת אתנחתא – בהוצאת כינרת, תל אביב 1991.

מתוך: מדריך מאה שנה לתאטרון העברי
מאת שמעון לב-ארי
כל הזכויות שמורות למחבר
אתר אינטרנט של המילא"ה